Aby kočka neutekla...

Až si pojedete pro kočičku do útulku, přivezte si sebou kočičí přepravku nebo přepravní vak, ve kterém ji povezete domů. Není možné kočičku přepravovat jen tak v ruce! Člověka, který nemá s manipulací s kočkami zkušenosti, vždy velmi překvapí, jakou sílu dokáže kočka (či kocour pochopitelně :-) vyvinout, aby se "zachránila". Stačí drobnost, kočička se lekne třeba obyčejného bouchnutí dveří od auta a už ji nikdo a nic neudrží. V pudu sebezáchovy vás může opravdu ošklivě poškrábat nebo pokousat (věřte nám, že když se takový škrábanec zanítí, pěkně to bolí). Kočka ani nemusí použít drápky, stačí jí svaly a pověstná kočičí mrštnost, aby se dostala i z pevného sevření. Vždyť je to přeci šelma a ta se jen tak nedá! A je úplně jedno, jestli nesete velkého osmikilového kocoura, vysvobodit se dokáže i drobná kočička. Z těchto důvodů nedoporučujeme ani postroj, známe kočky, které se dokáží zázračně vyvléknout i z pevně utažených kšírů.

Jakmile kočka uteče, je to problém. Pokud se lekne, může utíkat hlava nehlava, silnice nesilnice. Může utéct daleko nebo se schovat na špatně přístupném místě (do zamčeného sklepa, do cizí zahrady, zapasuje se do škvíry v dřevníku apod.). Uvažte, že vy sice máte radost z nové kamarádky, hodláte ji vzorně opečovávat, podstrojovat jí samé dobroty, dokonce si můžete myslet, že jste kočičku zachránili a že by vám měla být vděčná, ale ona tohle neví. Pro ni jste, jakožto její noví majitelé, cizí lidé, na které si teprve musí zvyknout. Protože se vás může bát, být vystresovaná z cesty nebo z nečekaného leknutí, ze svého úkrytu nevyleze, neukáže se, ani se pro jistotu neozve, takže ji po dlouhém a marném hledání nakonec čeká život tulačky nebo smrt hladem. Kočka není pes, nepřiběhne si radostně pro piškot. Mnoho lidí si toto nebezpečí vůbec neuvědomuje, proto není výjimkou, že vyjíždíme hledat kočky, se kterými vyrazili majitelé "jen tak na volno" k veterináři nebo na chatu.

Míša v tašce

Stejné následky může mít i nedodržení doby, po kterou by měla nová kočička zůstat zavřená v domě. Každý případ je individuální, přesto důrazně doporučujeme mít kočičku doma alespoň jeden měsíc, než si na nové lidi a místo dokonale zvykne, a naučí se do něj vracet jako do svého domova. Platí to i pro mazlivky a kočky přítulné, protože, jak už bylo řečeno, když ji vypustíte brzy a ona se v neznámém prostředí lekne a uteče, nemusí reagovat na vaše zavolání, jelikož na vás není dostatečně zvyklá a strach ji nutí být "neviditelnou". U koček plachých platí tato zásada dvojnásob, a je třeba i kočičky v budoucnu venkovní nebo "stodolové" nechat nejprve zavřené doma, aby si na vás zvykly a naučily se k vám na zavolání přijít (bude to důležité, až ji budete muset odvést k veterináři na očkování, ošetření apod.).

Přepravku je výjimečně možné si po dohodě půjčit u nás, pokud ovšem o pořízení kočičky vážně uvažujete, patří přepravka do běžného "kočičího vybavení". Není to zas tak velká investice, většinou postačí jedna přepravka do rodiny s více kočkami, a je možné ji pořídit levněji třeba v bazaru nebo přes inzerát. Abyste předešli tomu, že se vám kočička ztratí a už se nenajde, nepodceňujte cestování v přepravce a "zvykací dobu". Kočičku je také nutné nechat vykastrovat (pokud z útulku už není, protože byla ještě mladá), mimo jiné proto, aby neutekla při mrouskání za kocoury, nebo kocour na toulky za kočkami; v takovém případě se totiž dokáže protáhnout i nepatrnou škvírkou mezi dveřmi nebo pootevřeným oknem. Kočičku můžete nechat očipovat nebo ji naučit nosit (nejlépe reflexní) obojek s telefoním číslem majitele; užitečné rady a rozsáhlou diskuzi na toto téma najdete na webových stránkách a fóru Kočky-online, které se podrobně zabývají problematikou (nejen útulkových) koček. (Konkrétní články: Co dělat, aby se kočka neztratila, Co dělat, když se kočka ztratí 1. část, 2. část).
Útulek Dášenka, Liga na ochranu zvířat ČR, Lučany 627, Jablonec nad Nisou, tel: 483 300 208, mobil: 606 472 619. 1