Útulek „Dášenka“ zaštiťuje Liga na ochranu zvířat ČR, což je zájmová nezisková organizace, dobrovolné sdružení jednotlivých organizací ochránců zvířat. Byla založena začátkem roku 1990 akademickou malířkou Matyldou Dorazilovou v Praze. V současné době má Liga 13 členských organizací a působí po téměř celém území České republiky. V Jablonci nad Nisou byla založena a oficiálně zahájena činnost 14.10.1995 a jejími zakladatelkami jsou Dagmar Holanová se svojí dcerou Dagmar Kubištovou.

Aktuální dění z útulku najdete v sekci Články, tipy; další fotografie (nejen) z útulku si můžete prohlédnout na rajče.net


Přímá pomoc zvířatům v nouzi

Nacházíme ztracená a opuštěná zvířata. Velmi často jsou také týraná, zanedbaná a velmi vyděšená. Poskytujeme první pomoc zraněným zvířatům přímo v terénu a po nezbytném ošetření převážíme do veterinární ambulance MVDr. Jaromíra Baudyše a jeho kolegů. Poté zvířátko ubytujeme v našem útulku „Dášenka“ v Lučanech nad Nisou.
Společně s veterinárním inspektorem Krajské veterinární správy Liberec provádíme místní šetření a kontroly tam, kde je nahlášeno podezření z porušení zákona ochranu zvířat proti týrání a asistujeme při odebírání týraných zvířat jejich majitelům. V těchto případech úzce spolupracujeme s městskými a obecními úřady, městskou policií, policí ČR a hasiči. Daří se nám zveřejňovat otřesné i „méně závažné“ případy v regionálních i celoplošných médiích. Nejčastěji spolupracujeme s Jabloneckým deníkem, jehož reportéři a fotograf často vyjíždění na akce společně s námi, protože považujeme za nezbytné, aby byla veřejnost o případech týrání a porušování zákona informována.

Kuriozity

Kromě toho, že mnohdy řešíme otřesné případy týrání a zanedbání péče, vyjíždíme také doslova ke kuriózním odchytům, kdy se do nouzové situace dostane neobvyklé zvířátko. Zatoulaný mladý beránek v centru Jablonce utekl svému majiteli a po náročném odchytu skončil „Bedřich“, jak jsme ho pojmenovali, v útulku, kde strávil několik dní. Koza „Líza“ sice při odchytu spolupracovala, ale vrásky na čele nám udělalo její ustájení.Nakonec přečkala noc v garáži útulku a ráno si ji vyzvedl šťastný majitel.
V útulku se nám podařilo doslova odkojit dvě osiřelé kuny lesní, „Čipa a Dejlinku“, veverku „Vendulku“, kterou se pak podařilo vypustit zpět do volné přírody. Odchytili jsme také 56 netopýrů, kteří okupovali léčebnu pro dlouhodobě nemocné ve Smržovce. Nezaskočil nás ani odchyt 15 morčat vyhozených v lese, které jsme taktéž ubytovali v útulku a ve velmi krátké době pro ně našli nové domovy.
Doslova televizní hvězdou se stala vodní želva plavající v jablonecké přehradě. Po několika nepodařených odchytech se želvička zazimovala, přežila dlouho zimu a na začátku léta ji náhodně chytil rybář na háček. Reportáže o neobvyklém úlovky obletěly celou republiku.
Kromě občasných obyvatel našeho útulku, kterých je ještě celá řada, musíme vzpomenou na naše pravidelné ježčí klienty, se kterými se na jaře loučíme a vypouštíme je do světa. Zraněná volně žijící zvířata, např. srnky, ptáky, dravce, převážíme do záchranných stanic pro hendikepovaná zvířata, se kterými spolupracujeme.


Jak to chodí v útulku

Od roku 1997 kdy byl náš útulek zřízen jím prošlo přes 2 000 psů, 800 koček a kolem 60 jiných zvířat. Každé zvíře přijaté do útulku projde základní prohlídkou, odčervením a odblešením. Psi jsou očkováni základní trojkombinací a vzteklinou. Očkování koček město Jablonec od roku 2011 již neproplácí, toto očkování si proto hradí osvojitelé sami. Dospělá zvířata odcházejí z útulku kastrovaná, mláďata jsou noví majitelé povinni nechat včas vykastrovat s nástupem dospělosti. Zvířátka, která mají zanedbanou srst ostříháme a vykoupeme. U některých chlupáčů je to sice několikahodinová úmorná práce, ale výsledek je úžasný. Šťastný výraz pejska, kterému jsme ulevili od zablešeného, slepeného a svědícího kožichu je pro nás jedinečným poděkováním.
Nejvíce času nám zabere úklid. Desinfikují se všechny prostory, myjí se misky, pelíšky, kočičí záchůdky atd. Čtyřnozí obyvatelé se bezpochyby těší na krmení. Našim svěřencům dopřáváme kvalitní granule a konzervy. Dospělí pejskové mají hlavní chod jednou denně. Štěňata, nemocní nebo podvyživení psi dostávají i několikrát denně. Kočičky mají k dispozici granule po celý den. Během dne jim pak servírujeme ohřáté konzervy. Pravidelně si mlsné kočičí jazýčky pochutnávají na tvarůžku s vajíčkem. V průběhu dne se rozdávají pamlsky. Nejoblíbenější jsou piškoty a vitamínové tyčinky.


Akce nejen pro zvířátka

Velmi důležitou činností Ligy na ochranu zvířat je osvěta a propagace ochrany zvířat. Chceme apelovat na všechny slušné lidi, aby nám pomohli postarat se o důstojný život zvířat na naší společné planetě. Proto pravidelně pořádáme tyto akce:

 • besedy ve školách
 • exkurze školáků do útulku
 • dny otevřených dveří
 • „Po stopách Dášenky“ (turistický výlet s pejsky z útulku)
 • mikulášskou nadílku pro zvířátka
 • taneční zábavu pro přátele a milovníky zvířat
 • den dětí s Dášenkou a Jabloneckým deníkem
 • výstavu „Jablonecký voříšek“

Exkurze dětí ze základních škol v útulku jsou velmi oblíbené a to nejen u dětí, ale také pejskové mají radost. Chlupáči to už totiž dobře znají, že se půjde na procházku a že jim návštěva přinese něco dobrého na zub. Kočičky na procházku sice nechodí, ale mohou se s dětmi pomazlit a pochopitelně dostanou nějakou dobrotu. Při pěkném počasí se pěkně rozvalí ve venkovní voliéře a vyhřívají se na sluníčku.


Spolupracujeme

Máme zájem získávat zkušenosti a nové informace od kolegů z jiných ochranářských organizací a útulků. Proto se také navštěvujeme a předáváme si vzájemně zkušenosti. Zúčastňujeme se akcí pořádaných kolegy, například voříškiád v Liberci a v Semilech. Jsem zváni na školení a semináře pořádané ochránci zvířat ze zahraničí, které mají již dlouholeté zkušenosti s ochranou zvířat.


Cesta do nového domova

Pokud si zájemce chce z našeho útulku adoptovat zvířátko, musí splňovat tyto podmínky:

 • být starší 18-ti let
 • předložit občanský průkaz
 • podepsat smlouvu o adopci
 • dodržovat podmínky psané ve smlouvě
 • zaplatit poplatek

Nový majitel zvířete svým podpisem stvrzuje, že souhlasí s provedením kontroly pracovníka útulku a že v případě porušení některé podmínky může být zvíře okamžitě odebráno. Kontroly provádíme namátkově, telefonicky nebo osobně a neohlášeně. Mnoho nových majitelů našich zvířátek se přijíždí do útulku pochlubit, jak se o svého čtyřnohého kamaráda starají. Také nám posílají pohlednice a dopisy s fotkami, ze kterých máme pochopitelně velkou radost.
S umísťováním opuštěných zvířat do nových rodin nám pomáhají i média. Pravidelná nabídka v Jabloneckém deníku, měsíční nabídka v regionální televizi v pořadu o zvířatech „Nejen z útulku“, kde máme dostatek prostoru i na problematiku ohledně ochrany zvířat, a návštěvy redaktorky Českého rozhlasu, mají velké zásluhy při hledání nových páníčků. Do útulku také dvakrát do roka jezdí štáb České televize natáčet pořad „Chcete mě?“. Pořad, který moderuje paní Marta Kubišová a pan Zdeněk Srstka je velmi úspěšný a má obrovský ohlas. Mnoho zvířat po odvysílání pořadu najde nové domovy i za hranicemi našeho kraje.Fotografie rekonstrukce Fotografie rekonstrukce Fotografie rekonstrukce Fotografie rekonstrukce

Fretka Fanynka

Fanynčina třípatrová vila

Vodní želva Žofka

Žofinčino vodní království

Fotografie rekonstrukce Fotografie rekonstrukce Fotografie rekonstrukce Fotografie rekonstrukce

Den otevřených dveří s pohoštěním

Venkovní voliéra pro kočičky

Voliéra pro veverky; venkovní bydlení pro králíčky

Přepravky, klece, léky-jsme připravení na všechno

Fotografie rekonstrukce Fotografie rekonstrukce Fotografie rekonstrukce Fotografie rekonstrukce

Vnitřní kotce pro pejsky

Výzdoba pro pejsky

Pomáháme i veverkám

Majitelky Dagmar Holanová a Dagmar Kubištová s Martou Kubišovou a Jonáškem
Útulek Dášenka, Liga na ochranu zvířat, Jablonec nad Nisou, Lučany 627, tel: 483 300 208, mobil: 606 472 619.