Co dělat v případě ztráty zvířete

Nejdůležitější ze všeho je PREVENCE, tedy zabránit pejskovi nebo kočičce, aby utekli. Pejska nepouštět z vodítka, pokud neumí opravdu důsledně přijít na zavolání a mít dobře zajištěnou zahradu, odkud se nepodhrabe ani nepřeskočí plot (psi často utíkají během silvestrovských oslav nebo bouřek, pro psy jsou neodolatelným lákadlem háravky). U koček je třeba dávat velký pozor na okna, dokážou se protáhnout i ventilačkou, a také nepouštět ven kočky, které ještě nejsou v novém domově zvyklé, jsou nekastrované nebo příliš mladé a nezkušené.
Pejsek by měl neustále nosit obojek se známkou a ještě lépe s platným telefonním číslem na majitele! (je možné mu tak ihned zavolat, než složitě shánět kontakt podle čísla na známce přes úřad). I kočičkám, které chodí ven, je dobré dát obojek s připsaným číslem. Velmi užitečné je také čipování, pro psy i pro kočky, ovšem nezapomínejte čip zaregistrovat na své jméno.

Pokud se Vám pejsek nebo kočička (nebo i jiné zvířátko) přece jenom ztratí, je důležité pro jeho nalezení udělat následující kroky:
  • prohledat blízké i vzdálené okolí (zvíře může někdo odnést nebo poodvézt autem); v případě koček hledat hlavně v noci, kdy jsou ulice klidnější, pátrat ve sklepech, v kůlnách, v každé škvírce, kam se může vyděšená kočka schovat
  • informovat nejbližší útulky, veterinární ordinace, městskou policii, případně kynologická cvičiště, ptejte se sousedů, všímavých pošťáků apod. - je třeba se opakovaně ptát a připomínat se, v množství informací a dění si lidé a pracovníci organizací nemusí vzpomenout, že zahlédli jedno konkrétní zvíře
  • vyvěsit letáčky všude, kde to jen půjde (veteriny, zverimexy, útulky, zastávky, vchody do paneláků, hospody, školy atd.; můžete si stáhnout a upravit náš návrh letáčku)
  • dát inzeráty na internetové servery, do místních novin, rozhlasu, ptát se na diskuzních fórem

Další návody: Co dělat při ztrátě (Seznam útulků); Co dělat, aby se kočka neztratila (Kočky online); Co dělat, když už se kočka ztratí - část I.; Co dělat, když už se kočka ztratí - část II.

V případě zájmu o vyvěšení inzerátu v S.O.S. na těchto stránkách, prosíme zašlete email s těmito údaji:

1) PLEMENO zvířete, přibližná velikost pokud jde o křížence a voříšky
2) TYP SRSTI, barva, délka, specifické znaky
3) POHLAVÍ a zda je zvíře kastrované
5) STÁŘÍ zvířete
4) DATUM A MÍSTO ztráty, případně důvod
5) JMÉNO zvířete
6) POVAHA zvířete (je přátelské/plaché...)
7) TELEFONNÍ ČÍSLO případně email na majitele/kontaktní osobu
8) k mailu přiložte alespoň jednu "zřetelenou" a aktuální FOTOGRAFII, inzerát tak bude lépe zapamatovatelný.

E-mail zašlete na adresu: depozitum.dasenka@seznam.cz (webmasterka, která Vám vloží inzerát na stránky), případně s kopií na: lozutulekdasenka@seznam.cz (p. Kubištová, majitelka útulku, kterou takto informujete o ztrátě, ale je lepší se aktuálně ptát telefonicky, zda se zvíře nedostalo do útulku)

Pokud se zvířátko najde, dejte nám prosím vědět, abychom mohli inzerát stáhnout.

Přejeme hodně štěstí při hledání.

Útulek Dášenka, Liga na ochranu zvířat ČR, Lučany 627, Jablonec nad Nisou, tel: 483 300 208, mobil: 606 472 619.