"Všeútulek" Dášenka a návod na ježky

Králíci, morčata, fretky, želvy, papoušci, ježci...... To je seznam zvířat, která se k nám kromě pejsků a kočiček poměrně často dostávají a mění tak obvyklé povědomí o „psím útulku“. Čím oblíbenějším se nějaký živočišných druh jako společník člověka stane, tím spíš se najde i v útulku. Už nás nepřekvapí krabice vytažené z popelnic plné malých morčat, vyhození zakrslí králíčci, "ulítlí" papoušci, kteří nakonec přistanou na cizí zahradě, nebo odchytávání větších zvířat, jak o tom svědčí „lov“ na beránka Bedřicha nebo kozu Lízu. Pokud můžeme, o všechna tato „neobvyklá“ zvířátka se postaráme, vyléčíme je, vykrmíme a poté se jim pokusíme najít nový domov. Máte-li proto zájem o nějakou takovou „útulkovou kuriozitku“, určitě nás zkuste kontaktovat, je možné, že zrovna budeme mít k adopci i jiné zvířátko než pejsky a kočičky.

Některá tato zvířata bývají nemocná, zraněná, hodně vyčerpaná a jejich léčba může být zdlouhavá. Jiná jsou sice zdravá, ale nenajdou se jejich původní majitelé ani žádní noví zájemci. V takových případech se těmto nalezencům stane domovem náš útulek. Týká se to třeba fretky Fanynky, kterou její panička přinesla po dvou letech k veterináři na utracení, protože už ji nebavila, želvy Žofky, vylovené z jablonecké přehrady, králíčků Boba a Bobka, jejichž majitelé se stěhovali do menšího bytu a nemohli je vzít sebou, nalezených veverek Chipa a Deilinky, morčete Pepíka, nebo šedého „koreláka“ Ferdy, který se nechal bez problémů chytit, neboť byl již tak vyčerpaný, že neměl sílu uletět. Můžete si je k nám přijít všechny prohlédnout a donést jim i něco dobrého na zub - oříšky pro veverky, salát a mrkvičku pro králíčky, obilné směsy pro morčátko, tvrdý chléb pro všechny.

Kromě mazlíků, kteří se ocitnou na ulici když přestanou nezodpovědné majitele bavit nebo se o ně z vážných důvodů již nemohou starat, se k nám dostávají i zvířata z volné přírody. Lidé k nám nosí zraněné poštolky i jiné ptáky, veverky a ježky. Protože však v péči o zraněná divoká zvířata nemáme dostatek zkušeností, putují do stanice pro handicapované živočichy. Naposledy takhle putoval do libereckého Bobíku malý zajíček, kterého ulovila kočka. I to se stává, kočky jsou šelmy a lovci (zmíněná kočinda přinesla svým páníčkům domů "zvěřinu k večeři" - dva zajíčky; oba je přivezli k nám, jeden však bohužel podlehl zraněním kočičího ataku, druhého jsme převezli do Liberce). Pokud se vám něco podobného stane nebo naleznete zraněné divoké zvíře, je lepší jej odvézt přímo do stanice, která se na péči o taková zvířata specializuje. Nejbližší najdete v Liberci nebo v Libštátě. Další stanice si můžete vyhledat na stránkách Českého svazu ochránců přírody. Pokud naleznete fretku, můžete ji odnést do jabloneckého útulku pro fretky, kde vám také poradí s jejich chovem.

Samostatnou kapitolu tvoří ježci. Pokud k nám lidé přinesou na podzim malé ježečky, necháme je u nás přezimovat a na jaře je vypustíme do přírody. Ne každý ježek však potřebuje naši pomoc! Velmi důležitá je váha, která je určujím faktorem pro přežití ježka v zimě. Než proto venku seberete „chudáka“ ježka, prosíme, přečtěte si nejprve "návod na ježky". Najdete v něm podrobný popis, jak se přes zimu o ježka postarat. Není to vůbec složité, takže než se rozhodnete odnést ježka hned do útulku nebo do stanice, kde je vždy spousta jiných zvířat, o které je třeba se postarat, zkuste popřemýšlet, zda byste se ho na zimu neujali sami. Poradit vám mohou i manželé Lebedovi, kteří mají s péčí o ježky dlouholeté zkušenosti. Kontaktovat je můžete na telefoním čísle 485 151 317 nebo 606 691 871.
Ferda Morče Pepík Zajíček

Korelák Ferda

Morče Pepík

Zajíček

Ježčí panelák Zimní bydlení pro ježky Malý ježek

Ježčí panelák

Zimní bydlení pro ježky

Malý ježekÚtulek Dášenka, Liga na ochranu zvířat ČR, Lučany 627, Jablonec nad Nisou, tel: 483 300 208, mobil: 606 472 619.