Toxoplazmóza, pravda a pověry

- toxoplazmóza je parazitální prvok (srpkovitý protozon), který se množí pouze v tenkém střevě kočkovitých šelem
- u koček probíhá infekce většinou bez příznaků a po prodělané infekci kočka již znovu toxoplazmózou neonemocní (druhotná infekce může propuknout pouze u hodně oslabených zvířat)
- infekce probíhá v drtivé většině u koťat od tří do šesti měsíců
- kočka vylučuje stolicí tzv. oocysty, „vajíčka toxoplazmózy“, které začínají být aktivní až po 24 hodinách (pokud čistíte kočičí toaletu ihned, nemusíte se tedy obávat nákazy)
- vylučované oocysty se dostávají do půdy a odtud se nakazí další živočichové: domácí, hospodářská i divoká zvířata a ptáci, rovněž člověk; u nich dochází k rychlému nepohlavnímu rozmnožování prvoka, který tvoří tkáňové cysty (kočka se nakazí z tkáňových cyst mezihostitele, tedy nejčastěji pozřením ulovené myši, ptáčka)
- infekce probíhá i u těchto živočichů (a člověka) většinou bez příznaků, pro prodělané infekci parazit nehyne, ale přežívá v prostředí po desetiletí – dochází k imunologické rovnováze mezi parazitem a hostitelem
- pokud člověk (těhotná žena) už jednou prodělal toxoplazmózu, je již vůči ní imunní, má vytvořené protilátky (opětovné propuknutí infekce hrozí pouze při velkém oslabení imunity, např. AIDS, nádory)
- riziko pro těhotnou ženu je zejména v 1. trimestru těhotenství, kdy chybí plodu vlastní obranyschopnost a může dojít k masivnímu zmnožení parazita, ale riziko infekce plodu je minimální, udává se méně než 0,23% a ani v těchto případech nemusí dojít k poškození plodu (vyšetření ženy probíhá rozborem krve na přítomnost protilátek, možno udělat u obvodního lékaře nebo gynekologa)
- nákaza oocystami od domácích koček je velmi vzácná. Jednak je velmi malý počet nakažených zvířat (1 – 6,5%), jednak kočka má oocysty pouze ve stolici a ne na srsti. Nákaza oocystami z půdy je častější, protože k nákaze dochází jen orálně (ústy) – práce na zahrádce bez rukavic, nemytá zelenina apod. Nejčastější je nákaza tkáňovými cystami z nedostatečně tepelně zpracovaného masa nebo nedostatečnou hygienou v kuchyni (cysty obsahují všechny běžné druhy masa vč. drůbeže a masa divoké zvěře)
- prevence: Jíst pouze dobře teplotně zpracované maso a masné výrobky. Zeleninu a ovoce před jídlem dobře umýt. Dobře umýt ruce mýdlem a teplou vodou, zvláště po práci na zahradě, po práci v kuchyni, před jídlem. Koček se těhotné ženy nemusejí bát - stačí dodržovat základní hygienu, při čištění kočičí toalety používat rukavice nebo přenechat tuto práci po dobu těhotenství někomu jinému

Převzato: Toxoplazmóza v těhotenství, MVDr.Jan Všetička


Fotografická rekonstrukce

Kočka, toxoplazmóza a těhotenství v článku na Kočky-online
Útulek Dášenka, Liga na ochranu zvířat ČR, Lučany 627, Jablonec nad Nisou, tel: 483 300 208, mobil: 606 472 619.