Bouřlivé oslavy silvestra a Nového roku mohou být pro psy hodně stresující. Někteří snášejí rámus rajechtlí, "petard" a ohňostrojů v klidu, pro jiné je to velký šok. Každý rok skončí v útulku několik pejsků, kteří svým pánům utekli, protože je vylekala nějaká nečekaná rána. Když se pejsek lekne, splaší se, začne utíkat hlava nehlava a ztratí se. V lepším případě ho nakonec odchytne policie a skončí u nás, v horším případě pod koly aut. Aby se předešlo podobným neštěstím, je dobré dodržet pár "silvestrovských zásad":

  • pejsek by měl být opatřen obojkem se známkou a telefonním číslem majitele (když najdeme telefonní číslo, můžeme majitele kontaktovat ihned, hledat adresu podle známky bývá někdy zdlouhavé, zvlášť o svátcích, když jsou úřady zavřené)
  • pejska venčete připnutého na vodítku a s dobře utaženým obojkem, nikdy nevíte, jestli někdo poblíž vás nevystřelí (vynechte pozdní večerní venčení)
  • pokud máte velkého psa, nenechávejte ho běhat volně po zahradě. Zavřete ho do kotce a ten dobře zkontrolujte - když se pes lekne, může prorazit zdánlivě dobře připevněnou střechu nebo dveře - i takové siláky jsme u nás měli; úplně nejlepší je zavřít psa uvnitř domu a to už večer, protože někteří nedočkavci střílejí rachejtle již dlouho před půlnocí
  • jestliže se váš pejsek enormě bojí střílení, zavřete ho do nejtišší místnosti v domě či bytě (např. do koupelny), buďte u něj, hlaďte ho a tiše na něj mluvte; u nejhorších případů je možné požádat veterináře, aby vám prodal uklidňující prostředek (např. prášek nebo pastu Sedalin, po které bude pejsek ospalý a nebude střílení tolik vnímat)
  • pokud se vám pejsek i přes všechna opatření přece jenom ztratí, kontaktujte co nejdříve nejbližší útulky a policii, zda u nich už pejsek není, nebo jim na sebe nechte telefon, aby věděli, komu mají pejska vrátit, jestliže ho najdou
Poklidný vstup do Nového roku přejí pejsci z Dášenky.
Útulek Dášenka, Liga na ochranu zvířat ČR, Lučany 627, Jablonec nad Nisou, tel: 483 300 208, mobil: 606 472 619.