Ochrnutá Elzička - léčba a výsledky (v chronologickém pořadí)

23. 7. 2010
Elzička začala mít na jaře trochu potíže při chůzi, občas chodila s přihrbeným zadečkem a nechtělo se jí moc běhat, což už samo o sobě bylo u temperamentní Elzičky divné. Domnívali jsme se ale, že si jenom namohla záda při hře s jinými psy, což nám potvrdilo i to, že byla za pár dní zase v pořádku. Jenže to byla bohužel špatná domněnka. Elzičce se bolestivé stavy vracely. Rentgen u veterináře odhalil „vápenatění“ páteře – v páteři se usazuje vápník, který tlačí na míchu. Některá plemena psů a také někteří jedinci k tomu mohou být náchylnější, je to vrozená vada, která se nedá odvrátit preventivně třeba stravou nebo léky. Navíc každý neopatrný pohyb může přispět k tomu, že vápník míchu utlačí. Proto jsme se snažili Elzičku trochu omezovat v jejím nezřízeném pohybu (za „mladých let“ dokázala přeskočit plot jediným skokem z místa!). Dostávala „uvolňovací“ injekce a léky proti bolesti, díky kterým mohla normálně žít a chodit. Zdálo se, že všechno bude v pořádku. Bohužel podruhé – nebylo. Ve středu 21. července se najednou nemohla postavit na zadní tlapky. Od „pasu“ dolů byla úplně ochrnutá a žádné injekce tentokrát nezabraly. Veterinář udělal znovu rentgen, který potvrdil předchozí diagnózu. Vyvstala otázka, co teď dělat? Chtěli jsme Elzičce pomoct. Přišla k nám velmi mladá a velmi vyplašená, od té doby udělal ohromné pokroky. Přece ji neutratíme jen pro neposlušné nožičky, když jí hlava normálně slouží, chce žít, chce běhat, je to pořád naše Elzička? Zatím situaci řešíme pomocí popruhů, kterými jí pomáháme při chůzi, aby se mohla na zahradě aspoň vyvenčit (s vyměšováním nemá problém). Když se snaží chodit sama, zapírá se předními tlapkami a zadní tahá bezvládně za sebou, už je má chuděrka odřené.

Fotografická rekonstrukce

Dozvěděli jsme se, že podobné případy je možné operovat. Útulkový pan doktor však takové operace neprovádí. Nakonec bylo rozhodnuto, že zkusíme polikliniku v Brně. Už zde operovali zvířátka z útulků Ligy, jsou zkušení a vždy vyšli vstříc. Takže: v pondělí 26. července brzy ráno se vydá Dáša Kubištová s Elzičkou na cestu do Brna. V devět hodin je Elza objednaná na rentgen, který ukáže, zda je vůbec možné operaci provést, jestli to má cenu. Pokud ano, půjde Elzička hned na operační sál. Potom však ještě bude muset zůstat několik dní na klinice kvůli hospitalizaci.
Nevíme, čeho se máme obávat víc. Rentgen může ukázat, že poškození míchy je natolik velké, že už žádná operace nepomůže. Co pak? Pokud bude operace možná, bude to dobrá i špatná zpráva, protože se jedná o finančně náročnou záležitost. Takovéto operace totiž stojí kolem 25 000 Kč a přestože nám možná sleví něco na klinice jako útulkovému pacientovi a něco přispěje Liga na ochranu zvířat, budeme muset zbytek doplatit ze svého, respektive z příspěvků dárců a hodných lidí. Zvládne Elzička to všechno, náročnou cestu, těžkou operaci, dlouhou hospitalizaci v cizím prostředí mezi cizími lidmi? A v neposlední řadě, podaří se nám bez úhony dojet do Brna rozpadajícím se autem starouškem?
Moc prosíme všechny, kteří Elzičku znáte osobně nebo i jen přes webové stránky – myslete v pondělí na nás, držte Elzičce palce, ať všechno dobře dopadne, bude moci jít na operaci a zase chodit. Každá podpora bude velmi vítaná. Jakmile to půjde, budeme sem připisovat průběžné informace jak se situace vyvíjí. Předem všem děkujeme.

Fotografická rekonstrukce26. 7. 2010
Cesta na brněnskou kliniku pana doktora Snášila přinesla dobré i špatné zprávy (i když dobrou zprávou je už to, že jsme útulkovým autíčkem v pořádku dojeli tam a zpátky :-) Lékařský personál byl vstřícný a plně se nám věnoval. Ráno byla Elzička objednána na rentgen. Dostala narkózu do žíly a po celou dobu byla monitorována na přístrojích (vlivem stresu jí stoupl tlak, ale jinak celou proceduru přežila bez úhony). Poté jí byla do míchy zavedena kontrastní látka. Rentgen ukázal, že se tato látka nedostala až do konce míchy, ale "zasekla" se v bederní oblasti. Pan doktor zjistil, že příčinou je otok míchy, ale nedovedl říci, jakého původu. Může se jednat o degenerativní změnu, způsobenou úrazem (autonehoda, uhození člověkem apod.) klidně i v době než Elzička přišla do útulku a postupně se to zhoršovalo. Protože nebylo možné určit co přesně na míchu tlačí, řekl pan doktor jasné ne operativnímu zákroku. To je ta horší zpráva. Ta lepší je taková, že Elzičce zůstal v tlapkách určitý cit. Není to stoprocentní, ale správnou léčbou a důslednou rehabilitací může otok (částečně) splasknout, Elzička se může postavit a normálně chodit. Bude to ovšem otázka týdnů, nepůjde to ze dne na den. Vozík pan doktor zatím nedoporučil, protože má zkušenosti, že pejskové na vozíčku "zleniví" a málo se pak snaží ochablé nožičky používat. Takže uvidíme. Prvních pár dnů teď musí Elza zůstat v klidu a poté zkusíme zjistit více o rehabilitaci. Máte-li někdo podobné zkušenosti a dobrou radu, určitě se o ně s námi prosíme podělte.
Děkujeme všem za podporu a držení palců. Snad Elzičce pomohou. V neposlední řadě bychom také chtěli poděkovat paní doktorce Dvořákové z Klubu ochránců zvířat za projevenou podporu, protože se se svým týmem rozhodli uhradit částku za Elzino vyšetření a rentgen.
A pro případné skeptiky: pes v útulku je pořád pes a zaslouží si naši péči a starost. Eutanázie je poslední řešení, protože je definitivní. V současné době nepřipadá v úvahu, protože jsme nevyzkoušeli všechny možnosti. Až ty selžou nebo až to vzdá Elzička, teprve pak se o ní dá uvažovat....

VIDEO: ELZIČKA DEN PO VYŠETŘENÍ PÁTEŘE

1. 8. 2010
Dobré zprávy, Elzička se staví na nožičky!!! Ať už jí pomohly injekce či cvičení, je schopná postavit se na zadní tlapky, stát na nich a opírat se o ně při chůzi. Samozřejmě, není to dokonalé. Nárty se jí stáčejí dovnitř a stojí spíš na nich než klasicky na polštářcích, a hodně se zapírá předníma nohama, ale může se určitým způsobem pohybovat. Jde jí to ještě hodně ztěžka, ale Elzička je silná, dokonce se dokáže vyšplhat i po schodech, když ji nikdo nehlídá. Musí být na sebe ještě ale hodně opatrná. Moc doufáme, že jí tento rychlý pokrok vydrží a bude se uzdravovat dál. Ještě nemá vyhráno, nožičky mohou zůstat v takovém stavu, v jakém jsou teď (byla by napůl ochrnutá), může se to zhoršit, ale snad to bude jenom lepší. Vozíček zatím nepotřebuje, musí se snažit sama. Protože má tlapky stále odřené jak je napůl tahá za sebou po zemi, musíme jí je bandážovat nebo oblékat do ponožek a odřeniny a proleženiny stříkat "fialkou", která vysušuje.
Děkujeme všem za rady ohledně ochrnutých pejsků a za držení palců. Kdo to máte blízko, můžete se samozřejmě přijít na Elzičku podívat.

Fotografická rekonstrukce
Po kliknutí na obrázek se vám zobrazí fotogalerie na rajčeti


4. 8. 2010
Elzička chodí čím dál lépe. Nechceme to zakřiknout, ale snad je to na dobré cestě. Tlapky se jí už tolik nepodlamují, většinou našlapuje normálně na polštářky a nechodí "po nártech". Ochrnutí pro ni bylo těžkou zkušeností, dost zhubla (což je na jednu stranu dobře, protože to odlehčí zátěži tlapkám), ale už zase dobře a hodně baští, takže se jí propadlé boky určitě brzy zakulatí :-)


7. 10. 2010
Dobré zprávy, Elza chodí a běhá na první pohled bez problémů! Teprve na ten druhý si všimnete, že něco není úplně v pořádku. Elzička nemůže utíkat "plným tryskem" jako dřív, hůř vstává a občas jí "ujede" zadeček, ale to jsou všechno nepodstatné maličkosti ve srovnání s předchozím stavem. Elza sama je ohromně nadšená, že může zase běhat a plně toho využívá. Je to temperamentní fenka a když jenom ležela a nemohla se pořádně hýbat, bylo to pro ni těžké. Pevně doufáme, že i když nejspíš nikdy nebude běhat tak jako dřív, její stav se opětovně nezhorší a zůstane aspoň takový, jaký momentálně je, protože i to je mnohem víc, než v co jsme se na začátku odvážili doufat.

Fotografická rekonstrukce
Po kliknutí na obrázek se vám zobrazí fotogalerie na rajčeti s přidanými aktuálními fotkami


VIDEO: ELZIČKA ZASE BĚHÁ
Útulek Dášenka, Liga na ochranu zvířat ČR, Lučany 627, Jablonec nad Nisou, tel: 483 300 208, mobil: 606 472 619.